Kinezyterapia (ćwiczenie)
Kinezyterapia to jedna z metod REHABILITACJI – polega na leczeniu ruchem i przez to często jest określana jako gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. Skupia się ona przede wszystkim na maksymalnym usunięciu niesprawności fizycznej i doskonale przygotowuje pacjenta do dalszej rehabilitacji.
Wskazaniami do zastosowania kinezyterapii są przede wszystkim schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu, bóle kręgosłupa oraz choroby reumatoidalne. Polecana jest również pacjentom po udarze mózgu, zawale serca, zabiegach operacyjnych jamy brzusznej i przed porodem.
Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Ta pierwsza polega na oddziaływaniu bezpośrednim na chore miejsce. Dobierane są odpowiednie ćwiczenia bierne, czynno-bierne oraz czynne, a także z oporem lub oddechowe. Kinezyterapia ogólne to ćwiczenie części ciała, które nie są objęte chorobą. Tutaj zaliczyć można gimnastykę poranną, ćwiczenia w wodzie oraz ogólnokondycyjne. Dzięki temu można zwiększyć siłę mięśniową, poprawić zakres ruchu i czucie głębokie.